KURSLAR
 

BAĞLANTILAR
2016 ÖSYM Yerlestirme Takvimi
2016 ÖSYM Sinav Takvimi
 
 

Ön Kayit Formu

İSTATİSTİKLER
  Aktif Ziyaretçi 1
  Bugün Gelenler 20
  Toplam 671318
  Ip 54.224.216.155
 

 AUTOCAD KURSU
 

AutoCAD Kursu

Katılım Şartları

AutoCAD Kursuna katılacak kursiyerlerin en az Temel Bilgisayar İşletmenlik kursunu tamamlamış olmaları, Teknik resim konusunda ön bilgiye sahip olmaları, Teknik resim ve çizim konusuna ilgili olmaları, temel düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

Kimler Katılmalı

Programın adından da anlaşılacağı gibi AutoCAD yazılımı, teknik çizim veya teknik resim dünyasına hitap eden tasarım ve çizim programıdır. Belirli ve daha somut bir cevap vermek gerekirse AutoCAD programı;

 • Mimarlar ve ilişkili meslekteki kişiler (Şehir Plancısı, Peyzaj Mimarı, İç Mimar, vs.),
 • Teknik çizimin gerekli olduğu mühendislik mesleğine sahip olanlar (İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi, Elektrik Elektronik Mühendisi),
 • İnşaat veya makine teknikerleri,
 • Çalıştığı iş kolunda çizimin önemli yer kapladığı her meslek dalında yer alan kişiler için yararlı olmaktadır.

AutoCAD Programının Tanıtımı

AutoCAD programı, ismindeki büyük harflerin (CAD) açılımından da anlaşılacağı gibi (Computer Aided Design - Bilgisayar Destekli Tasarım) teknik çizim dünyasında bilgisayarın kullanımı için oluşturulmuş, tasarımlama ve sayısallaştırma veya çizim işinin bilgisayar ortamında yapılmasına olanak veren bir programdır. Dünyada ilk kez ABD'de 1982 yılında uluslararası AutoDESK firması tarafından oluşturulmuş olan AutoCAD programı yıllar içinde versiyon değişikliklerine uğrayarak günümüze kadar gelmiştir. Versiyon değişiklikleri ticari kaygılarla birlikte, bir önceki versiyonun dünyanın birçok yerindeki pilot kullanıcılar vasıtasıyla belirlenen eksikliklerinin ve hatalarının giderilmesiyle ortaya çıkmıştır. En son versiyon olarak piyasada şu anda 2007 sürümü bulunmaktadır.

Kursun İçeriği

Kurs programı içerisinde kursiyerlere AutoCAD kursu/eğitimi içinde programın tanımı yapılarak kağıt üzerindeki teknik çizim kurallarının bilgisayar ortamına AutoCAD programı vasıtasıyla geçişi sağlanmaktadır. Temel çizim komutlarından başlayarak kişinin öncelikle çizgi üzerindeki hakimiyeti geliştirmeye  çalışılacak ve kurs programı dahilinde diğer çizim ve düzenleme  komutları ile AutoCAD öğretilecektir. AutoCAD Kursu eğitim dönemi içerisinde 2 Boyut, Perspektif, Baskı Alma ve 3 Boyut gibi ana başlıklarda eğitim verilecek olup kurs dönemi sonunda kişilerin AutoCAD yetkinliği de Kurs Final Projesi adı altında test edilecektir.

AutoCAD Eğitimi dönemi içerisinde kurs hocası tarafından öğrencilerle mümkün olduğunca birebir ilgilenilmeye çalışılarak öğrencinin derse olan konsantrasyonu ve motivasyonu üst seviyede tutulmaktadır.

Her ders 2 ve ya 3 saat olup toplam Kurs Süresi 48 saattir.

Autocad 2D-3D Kursu Ders İçeriği

 1. AutoCAD'in tanıtımı, kullanım alanları ve AutoCAD çalışma sistemlerine giriş, WCS (Dünya Koordinat Sistemi), UCS (Kullanıcı Koordinat Sistemi), Limits, Snap, Grid, Zoom, Line, Erase, Rectangle, OSNAP (Nesne yakalama) özellikleri.
 2. Offset, Trim, Extend komutlarıyla temel çizimlerin yapılması, Çember alternatifleri, Array, Grid ve Snap özelliklerinin anlatılması, Copy ve Move komutlarının uygulamaları, Nesne seçme özelliklerinin anlatımı.
 3. Çeşitli çember alternatifleri ve bunların çizime uygulanması, Çokgen ve çember arasındaki ilişkiler, Chamfer, Filet komutlarının uygulaması, Çizim içerisinde sorgulama yapılması.
 4. Öğrenilen komutların tekrarı üzerine uygulamalar ve bunların geliştirilmesi, Rotate, Hatch komutlarının anlatımı, çizim sırasında karşılaşılan sorunların pratik biçimde çözülmesine yönelik uygulamalar, Mirror komutunun anlatımı.
 5. Üç görünüş çalışmaları, Kesit ve görünüş mantığının anlatılması, örnekler üzerine uygulamalar.
 6. Perspektif konularına giriş, Perspektif çeşitleri ve uygulamaları.
 7. Proje konusunda giriş, katman mantığının anlatılması, katmanların oluşturulması ve proje çizimi.
 8. Çizimler üzerine yazı yazmak ve bunların kontrolü, Blok oluşturma ve uygulamaları.
 9. Çizimlerin ölçülendirilmesi ve kontrolü.
 10. Baskı (Plot) konusunun anlatımı ve geriye dönük sorunların tartışılması.
 11. 3 boyuta giriş, Temel özelliklerinin anlatımı, Yüzey modelleme.
 12. Yüzey Modelleme uygulamaları ve Katı Modellemeye giriş.
 13. Katı Modelleme uygulamaları ve diğer 3 boyut konuları.
 14. Merdiven Çizimleri (düz merdiven ve dönel merdiven).
 15. 3 boyutlu modeller üzerine malzeme atanması ve bunların görüntülenmesi, modeller üzerine ışık ataması ve bunların görüntülenmesi.

 

 KAYIT YAPTIRAN KURSİYERLERİN KAZANÇLARI  
 • Gelişmiş Bilgisayarlarla donatılmış, klimalı ve modern laboratuvarda eğitim alma imkanı.
 • Ders Notları.
 • Sınırsız İnternet kullanma imkanı.
 • Ders saatleri dışında sınırsız bilgisayar kullanma imkanı.
 • Konu Tarama Sınavları ve Quizler.


 

 KURS PROGRAMLARI  
GRUPLAR DERS GÜNLERİ DERS SAATİ KURS SÜRESİ
Akşam Pazartesi - Çarşamba - Cuma 19.00 - 21.00 2 Ay
Salı - Perşembe - Cumartesi 18.00 - 20.00 2 Ay
Haftasonu Cumartesi - Pazar 15.00 - 18.00 2 Ay

Program saatlerimiz kursiyerlerden gelen ve gelebilecek talepler doğrultusunda tahmini olarak verilmiştir. Kesin saatler için lütfen kayıt kabul servisimizden bilgi alınız.

  
 

Copyright ©2009 Özel EYLÜL Yabancı Dil Kursu
Tasarım ve Kodlama: Kemal OKUR